دسته بندی های مطلب
رشد عصب شناختی
از سری مقالات : آموزشی

ده راهنمای موثر برای تقویت حافظه

نویسنده: مدیر سایت       7 اردیبهشت 1395       2,862 بازدید

اجماع نظرات برگرفته از تئوری های روانشناسان شناختی، روش های مختلفی را برای تقویت حافظه پیشنهاد می کند. در این میان دو کار مهمی که باید حتما انجام داد، اجتناب از حفظ کردن و با عجله آماده شدن برای امتحان، و یک خواب خوب شبانه است. پژوهش های محققان نشان می دهد که شب تا صبح درس خواندن، روش بسیار غیر موثری برای یادگیری معلومات جدید است و خواب مناسب و مفید می تواند به استحکام حافظه و عملکرد بهتر در امتحان کمک کند.

در حوزه روانشاسی شناختی، چند راهبرد برای تقویت حافظه وجود دارد که اثر بخشی آن ها مورد آزمایش قرار گرفته و به اثبات رسیده است. در این مقاله کوتاه با برخی از این روش ها آشنا می شویم:

1- توجه خود را بر روی آنچه مطالعه می کنید متمرکز سازید

توجه یکی از مولفه های بسیار تاثیر گذار حافظه است. به منظور آنکه اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل گردند، شما باید به طور فعال به آن ها توجه کنید. سعی کنید در محیط های بدون سروصدای موجب حواس پرتی، از قبیل: تلویزیون، موسیقی و ... مطالعه کنید.

2- از حفظ کردن مطالب و با عجله برای امتحان حاضر شدن بپرهیزید

جلسات منظمی برای مطالعه در نظر بگیرید. مطالعه مطالب در طول چند جلسه، زمان کافی برای پردازش مناسب اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهد. پژوهش ها نشان می دهد که دانش آموزانی که به طور مرتب مطالعه می کنند بسیار بهتر از کسانی که تمام مطالب را در یک جلسه طولانی مطالعه می کنند، مطالب را یاد می گیرند.

3- اطلاعاتی که مطالعه می کنید را سازماندهی کنید

اطلاعات در حافظه به صورت خوشه ای سازماندهی شده اند. شما می توانید با بهره گیری از این ویژگی به ساختاردهی و سازماندهی مطالبی که مطالعه می کنید بپردازید. سعی کنید مفاهیم و عبارت های مشابه یا مرتبط را با هم گروه بندی کنید.

4- از وسایل یاد یار برای به خاطر سپردن اطلاعات استفاده کنید

منظور از وسایل یاد یار، روشی است که دانش آموزان معمولا از آن ها برای یادآوری مطالب کمک می گیرند. برای مثال، شما می توانید عبارتی را که باید به یاد آورید را، به چیزی که خیلی برایتان آشناست مرتبط سازید. بهترین یادیارها آنهایی هستند که تصورات مثبت، شوخی ها و یا چیزهای تازه و ابتکاری را به خدمت می گیرند

5- اطلاعات را در ذهنتان بسط دهید و مرور کنید

برای بخاطر آوردن اطلاعات، شما باید آنچه که مطالعه کرده اید را در حافظه بلند مدت خود قرار دهید. یکی از موثر ترین روش ها، بسط و مرور نام دارد. یک مثال از این روش این است که ابتدا تعریف عبارت های کلیدی را بخوانید، سپس با دقت بیشتر آن تعریف ها را مطالعه کنید و سرانجام به مطالعه تشریح جزییات معنی آن عبارت ها بپردازید. پس از چند بار تکرار این فرآیند، یادآوری این اطلاعات بسیار بهتر و آسان تر خواهد شد.

6- اطلاعات تازه را با چیزهایی که قبلا می دانستید ارتباط دهید

هنگامی که مطالب نا آشنا و تازه را مطالعه می کنید، مدتی را به فکر کردن در مورد اینکه این اطلاعات چه ارتباطی با دانسته های قبلی شما دارند اختصاص دهید. با ارتباط برقرار کردن بین ایده های جدید و دانسته های موجود، احتمال به خاطر آوردن اطلاعات تازه به نحو چشمگیری افزایش خواهد یافت.

7- مفاهیم را در ذهنتان مجسم کنید

بسیاری از افراد با مجسم کردن اطلاعاتی که مطالعه کرده اند، قدرت حافظه و به یاد آوری خود را بهبود چشمگیری می بخشند. به عکس ها، نمودارها و سایر تصاویر کتاب های درسی تان توجه کنید. حتی اگر چنین تصاویری وجود ندارد میتوانید خودتان ایجاد کنید. در حاشیه یادداشت هایتان شکل یا نمودار بکشید، و یا از ماژیک های رنگی برای برجسته سازی و گروه بندی مطالب مرتبط استفاده کنید.

8- مفاهیم جدید را به فرد دیگری آموزش دهید

خواندن مطالب با صدای بلند، در بخاطر سپردن آن بسیار موثر است. روانشناسان همچنین دریافته اند که در صورتی که دانش آموزان به "تدریس" مفاهیم جدید به دیگران بپردازند، درک و یادآوری آن ها بهبود پیدا خواهد کرد. شما میتوانید با آموزش دادن مفاهیم و اطلاعات جدید به دوست یا همکلاس خود، این رویکرد را امتحان کنید.

9- به اطلاعات پیچیده توجه بیشتری کنید

موقعیت قرار گرفتن اطلاعات می تواند در به یاد آوردن آن ها نقش داشته باشد. در حالی که بیاد آوردن اطلاعات میانی ممکن است دشوار باشد، شما می توانید با صرف وقت بیشتر و مرور اطلاعات از اول، و یا تجدید ساختار اطلاعات، بر این مشکل فائق آیید. هنگامی که به یک مفهوم پیچیده و سخت برخوردید، زمان بیشتری را صرف به خاطر سپاری آن کنید.

10- روش مطالعه خود را تغییر دهید

یک راه عالی برای افزایش قدرت یادآوری مطالب، تغییر گاه به گاه روش مطالعه است. اگر به مطالعه در یک مکان معین عادت کرده اید، سعی کنید در صورت عدم موفقیت مستمر، جایتان را عوض کنید. اگر بعدظهرها مطالعه می کنید، هر روز صبح چند دقیقه ای را به مرور اطلاعاتی که روز قبل مطالعه کرده اید اختصاص دهید.


7 اردیبهشت 1395       2,862 بازدید  

مطالب مرتبط

نظرات شما

نظری ثبت نشده است

پریازدیدترین مطالب

محبوب ترین مطالب

جدیدترین ویدیوها

موردی یافت نشد
+Google Instagram twitter Pinterest Facebook YouTube LinkedIn

استفاده از مطالب سايت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به وب سایت ستران می‌باشد.

پیشگامان ایده نگارطراحی و پیاده سازی

فروشگاه آلند

دیجی باطری