دسته بندی های مطلب
نوروتراپی
از سری مقالات : آموزشی

اثر بخشی نوروفیدبک در درمان اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD)

نویسنده: مدیر سایت       7 اردیبهشت 1395       3,518 بازدید

اختلال بیش فعالی و کمبود توجه، یکی از شایع ترین مشکلات در کودکان است.  این اختلال در صورتی که درمان قرار نشود، در بزرگسالی نیز ادامه می یابد و به خصوص مشکلات توجه، خود را به طور بارزتری نشان می دهند. نشانه های عمده ی این اختلال کمبود توجه، بیش فعالی و تکانشگری است. افراد مبتلا علاوه بر این نشانه های اصلی، مشکلاتی در روابط بین فردی، عملکردهای اجتماعی و عملکردهای تحصیلی از خود نشان می دهند.

سبب شناسی این اختلال کاملا روشن نشده است ولی پژوهش های جدید در این زمینه نشان می دهند که هم عوامل ژنتیکی و هم عوامل محیطی نقش عمده در ابتلا به این اختلال دارند. وجود اختلالاتی در  فعالیت های الکترکی یا همان نوار مغز (EEG) افراد مبتلا به ADHD گزارش شده است. این مطالعات عموما فعالیت بالای امواج مغزی آرام تتا در مناطق مرکزی و پیشانی را نشان می دهند. این کثرت فعالیت امواج آرام تتا، غالبا همراه با فعالیت پایین امواج سریع بتا می باشد. این مسئله حاکی از سطح برانگیختگی پایین در این افراد است.

عمده ترین روش درمانی مورد استفاده برای درمان این اختلال، دارو درمانی با استفاده از داروهای محرک است، اما به دلیل مشکلات متعددی که ایجاد می کند و عوارض جانبی زیانبار آن، درمان ایده آلی برای این اختلال محسوب نمی شود. علاوه بر این، این شیوه درمانی تا زمانی که فرد به مصرف دارو ادامه می دهد، موثر است و با قطع دارو، علائم اختلال نیز بازگشت می کند. بنابراین در موارد بسیاری، افراد مبتلا بایستی مادام العمر به مصرف دارو ادامه دهند که خود مشکلات دیگری را ایجاد می کند.

یکی از روش های نوروتراپی که به طور نسبتا موفقیت آمیز در درمان این اختلال به کار گرفته شده است، نوروفیدبک می باشد. بسیاری از مطالعات تک موردی و چندین مطالعه کنترل شده، تاثیر چند روش نوروفیدبک و به ویژه، اصلاح نسبت تتا/بتا در درمان این کودکان را نشان داده اند. شیوه های نوروفیدبک به اندازه دارو درمانی در درمان این کودکان موثر است. علاوه بر این، تاثیر این شیوه برعکس روش های دارو درمانی پایدار است.

مطالعات متعددی در تایید اثربخشی نوروفیدبک در درمان بیش فعالی و نقص توجه منتشر شده است. در یکی از این مطالعات 46 بیمار مبتلا به ADHD، در دو گروه دارو درمانی با ریتالین و نوروفیدبک جایگزین شدند. گروه نوروفیدبک طی 3 ماه، 20 جسله نوروتراپی دریافت کرد. نتایج بدست آمده نشان داد که هر دو گروه بهبودی قابل ملاحظه ای داشتند و تفاوت معناداری بین گروه ها دیده نشد. بدین معنی که نوروفیدبک به اندازه دارو درمانی در درمان این اختلال موثر بود. تاثیر درمانی این روش در زمان اختلال بیش فعالی و کمبود توجه در مطالعات جدیدتر نیز مورد توجه قرار گرفته است.

مطالعاتی که تا کنون در زمینه نوروفیدبک منتشر شده اند، نشان دهنده ی موفقیت درمانی در حدود 75 درصدی برای این روش می باشند. علاوه بر این، این روش، یک شیوه درمانی با تاثیر دراز مدت برای ADHD می باشد و در مقایسه با درمان دارویی در دراز مدت، مقرون به صرفه تر است.

در مجموع و با توجه به نتایج حاصله از پژوهش هایی که تا کنون در زمینه تاثیر نوروفیدبک در درمان ADHD انجام شده است، می توان چنین نتیجه گرفت که این شیوه ی درمانی، نه تنها توجه و رفتارهای بیش فعالانه و مختل این افراد را بهبود می بخشد، بلکه موجب بهبود عملکردهای شناختی آنان نیز می شود.


7 اردیبهشت 1395       3,518 بازدید  

مطالب مرتبط

نظرات شما

نظری ثبت نشده است

پریازدیدترین مطالب

محبوب ترین مطالب

جدیدترین ویدیوها

موردی یافت نشد
+Google Instagram twitter Pinterest Facebook YouTube LinkedIn

استفاده از مطالب سايت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به وب سایت ستران می‌باشد.

پیشگامان ایده نگارطراحی و پیاده سازی

فروشگاه آلند

دیجی باطری