دسته بندی های مطلب
توانبخشی عصب شناختی
از سری مقالات : آموزشی

ترس از اجتماع در افراد مبتلا به لکنت

نویسنده: مدیر سایت       11 اردیبهشت 1395       3,743 بازدید

هراس از اجتماع و موقعیت های اجتماعی به عنوان یکی از عوارض لکنت زبان در طول زمان به عنوان مشکلی پیچیده بروز پیدا می کند. هراس اجتماعی به عنوان ترس قوی و ماندگار به همراه احساس خجالت از موقعیت های اجتماعی تعریف شده است و در افراد مبتلا به لکنت به صورت ترس از ارتباط کلامی یا پیش بینی اضطراب برای موقعیت های ضروری ارتباط کلامی بروز پیدا میکند. در این شرایط فرد مبتلا به لکنت قبل از موقعیتی که مجبور به صحبت کردن است، دچار اضطراب شدید می شود. بسیاری از افراد مبتلا مشکلات زیادی در زمینه معرفی خود، ارتباط تلفنی یا ارائه سخنرانی دارند. بر این اساس بسیاری از این افراد به خاطر هراس اجتماعی در ارتباطات کلامی شرکت نمی کنند. مشابه هراس از موقعیت های ارتباط کلامی، ترس از واژه های خاص (واژه های ترسناک!) نیز دیده می شود. بسیاری از واژه ها و صداهای گفتاری مشکل تر از بقیه بیان می شوند و فرد مبتلا به لکنت در بسیاری موارد از واژه ی مورد نظر فرار می کند و واژه ی راحت تری را جایگزین می سازد.

درمان همه جانبه لکنت باید به روش های شناختی و رفتاری این هراس ها و اجتناب ها را مد نظر قرار دهد. هراس اجتماعی ناشی از لکنت ناشی از ادراک و برداشت فرد مبتلا از بیماری خود است و لزوما ارتباطی با شدت اختلال ندارد. بنابراین احتمال دارد که یک فرد مبتلا به لکنت خفیف سطح بسیار بالایی از هراس اجتماعی و ترس و اضطراب ناشی از ارتباط کلامی را تجربه کند. این مسئله ناشی از برداشت های فرد نسبت به اختلال خود است. بر این اساس لکنت به هر میزان و هر شدت، در صورت عدم مداخله صحیح می تواند منجر به عدم کارائی شدید و اجتناب از اجتماع شود. 

11 اردیبهشت 1395       3,743 بازدید  

مطالب مرتبط

نظرات شما

نظری ثبت نشده است

پریازدیدترین مطالب

محبوب ترین مطالب

جدیدترین ویدیوها

موردی یافت نشد
+Google Instagram twitter Pinterest Facebook YouTube LinkedIn

استفاده از مطالب سايت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به وب سایت ستران می‌باشد.

پیشگامان ایده نگارطراحی و پیاده سازی

فروشگاه آلند

دیجی باطری