دسته بندی های مطلب
رشد عصب شناختی
از سری مقالات : آموزشی

درمانی عجیب برای نازایی

نویسنده: مدیر سایت       12 اردیبهشت 1395       980 بازدید

یکی از درمان های عجیب میلتون اریکسون:

یک استاد سی ساله در مجلس رقص دانشگاه زن سی ساله ی مجردی را در آن سوی دیگر سالن میبیند زن هم او را میبیند و خیلی زود مجذوب هم میشوند و بعد از یک ماه ازدواج میکنند.

سه سال بعد به مطب من می آیند و ماجرای خود را بازگو میکنند.آنها در کمال خجالت و شرم و بسیار خشک و رسمی مشکل خود را بیان میکنند.

آنها از همان آغاز آشنایی تصمیم گرفته بودند صاحب بچه شوند، چون هر دو سی ساله بودند و تصور میکردند تعلل جایز نیست.

 شوهر هنگام بیان کردن مشکلش گفت:"مشکل ما خیلی دردآور است و به زندگی مشترکمان خیلی لطمه زده است، ما هر دو به قصد بچه دار شدن با تمام قوای فیزیولوژی با هم همبستر میشویم، روزهای یکشنبه و ایام تعطیل تا چهار بار اینکار را میکنیم، معاینات پزشکی هم داشتیم و هیچکدام از ما مشکل جسمی نداریم، وقتی که میبینیم میل به بچه دار شدن برآورده نشده است رابطه ی ما روز به روز دارد سردتر میشودو بیشتر از این رابطه بدمان می آید، حالا چون کمک پزشکان بی نتیجه بوده سراغ شما آمده ایم."

صحبت های مرد را قطع کردم و گفتم تو مشکلت را گفتی اجازه بده یک بار هم از زبان همسرت بشنویم؛ همسرش مثل شوهرش با همان شرم و خجالت مشکل را به همان صورت مطرح کرد.

گفتم: میتوانم مشکل شما را با یک شوک حل کنم ولی منظورم شوک الکتریکی نیست منظورم شوک روانی است که به مراتب سختتر از شوک الکتریکی است، حالا به مدت پانزده دقیقه شما را تنها میگذارم. خوب فکرهایتان را بکنید اگر تحمل دارید ادامه میدهم اگر نه میتوانید سراغ کسی دیگری بروید".منتظر واکنش آنها نماندم و اتاق را ترک کردم.

پانزده دقیقه بعد برگشتم و گفتم:" جواب بدهید" مرد گفت: ما با هم صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که برای بچه حاضریم هر کاری بکنیم.از زن پرسیدم تو هم کاملا موافقی؟ جواب داد بله کاملا موافقم.

برای آنها توضیح دادم: که تکلیف من جنبه ی روانی و هیجانی دارد و اجرای آن خیلی ساده است ولی اجرای دقیق ضروری است. توصیه میکنم محکم روی صندلیتان بنشینید و دسته های صندلی را بگیرید و خوب به حرفهایم گوش کنید. چند دقیقه بعد میتوانید از مطبم خارج شوید و به خانه برگردید.نکته مهم این است که وقتی به طرف خانه میروید فقط سکوت کنید و هیچ حرفی بین شما رد و بدل نشود، باید تا هنگام ورود به خانه و بستن در خانه از پشت به سکوتتان ادامه دهید.بعد از آن آزادید هر کاری را که دوست دارید بکنید یادتان نرود هر کاری که دوست دارید.حالا محکم روی صندلی خودتان بنشینید میخواهم شروع کنم. گفتم: سه سال آزگار است حداقل روزی دوبار با تمام قوا برای بچه دار شدن همبستر میشوید و گاهی نیز تا چهار بار اینکار را میکنید و هنوز بچه دار نشده اید.گاهی واقعااحساس میکنید دیگر اینکار  خسته کننده است و ترجیح میدهید که دیگر همبستر نشوید.یکبار هم که شده به قصد تفریح و خوشگذرانی با هم حال کنید و دعا کنید حداقل به خاطر تفریح خودتان هم که شده تا سه ماه خبری از حاملگی نباشد.حالا مطبم را ترک کنید.

آنها تا خانه ساکت ماندند و به خیلی چیزها فکر کردند.شوهر بعدا"به من گفت در خانه را که بستیم دیدیم واقعا نمیتوانیم تا اتاق خواب صبر کنیم. اما اینبار به قصد خوشگذرانی نه بچه دار شدن حالا سه ماه گذشته است و زنم حامله است...

چهل مایل سکوت تا خانه باعث شد بر اثر تلقین هایی که به آنها کرده بودم به افکار واپس رانده شان فکر کنند.خودشان میگفتند هر چه به خانه نزدیکتر میشدیم فکرهایمان بدون اینکه از هم خبر داشته باشیم شهوانی تر میشد...

درمانهای عجیب میلتون اریکسون
نویسنده: جی هیلی
ترجمه:مهرداد فیروزبخت

ص 187 تا 189 با اندکی تخلیص  

12 اردیبهشت 1395       980 بازدید  

مطالب مرتبط

نظرات شما

نظری ثبت نشده است

پریازدیدترین مطالب

محبوب ترین مطالب

جدیدترین ویدیوها

موردی یافت نشد
+Google Instagram twitter Pinterest Facebook YouTube LinkedIn

استفاده از مطالب سايت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به وب سایت ستران می‌باشد.

پیشگامان ایده نگارطراحی و پیاده سازی

فروشگاه آلند

دیجی باطری