دسته بندی های مطلب
توانبخشی عصب شناختی
از سری مقالات : آموزشی

مناسب ترین روش درمان ADHD دارو نیست

نویسنده: مدیر سایت       22 اردیبهشت 1395       3,354 بازدید

اخیرا مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا اعلام کرده است که رفتاردرمانی به اندازه ی دارودرمانی علائم ADHD را در کودکان بهبود می بخشد. نقطه قوت توانبخشی و رفتاردرمانی در مقایسه با مصرف دارو عدم وجود عوارض جانبی است. بر این اساس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا رفتاردرمانی را برای درمان کودکان 2 تا 5 ساله ی مبتلا به ADHD ارجح تر از مصرف دارو می داند.

تحقیقات نشان می دهد که بر خلاف اثرات کوتاه مدت  دارو، اثرات مثبت رفتاردرمانی تا سال ها باقی می ماند و با این روش احتمال برگشت علائم کمتر است. داروهایی مانند ریتالین اثرات مثبتی روی کاهش علائم ADHD در برخی از کودکان دارد اما عوارضی مانند درد معده، تحریک پذیری بیش از حد، کاهش اشتها و مشکلات خواب ایجاد می کند. بر خلاف این داروها، رفتاردرمانی هیچ گونه عوارضی ندارد. از طرفی مسئله طولانی مدت بودن اثرات مثبت دارو زیر سوال است و معمولا بعد از قطع مصرف دارو، عمده عوارض بیماری دوباره برمی گردد. به همین دلیل سازمان پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا رفتاردرمانی را به عنوان خط اول درمان به متخصصان اطفال و دیگر متخصصان درگیر با این حوزه و والدین توصیه می کند.

ADHD باعث ایجاد بیش فعالی، رفتارهای تکانشی و مشکلات توجه می شود. بیش از 6 میلیون کودک مبتلا به ADHD در آمریکا زندگی می کنند اما از این تعداد تنها 2 میلیون نفر قبل از 6 سالگی تشخیص داده می شوند. کودکان کوچک تر معمولا علائم شدیدتری از بیماری داشته و بشترین اثرپذیری را از مداخله های زودهنگام رفتاری و توانبخشی خواهند داشت.

آکادمی متخصصان اطفال آمریکا نیز در سال 2011 پیشنهاد کرد که قبل از شروع مصرف هر گونه دارو، رفتاردرمانی شروع شود و والدین برای انجام اینگونه مداخلات رفتاری آموزش ببینند. برخلاف توصیه فوق، گزارش جدید سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا نشان می دهد که برای 75 درصد افراد مراجعه کننده در ابتدا دارو تجویز شده و تنها نیمی از آن ها برای رفتاردرمانی ارجاع داده شده اند. رفتاردرمانی باعث تقویت رفتارهای مثبت می شود و تشویق درست این رفتارهای مثبت به والدین آموزش داده می شود.

رفتاردرمانی ساختاری ایجاد می کند که منجر به بهبود رفتار، خودکنترلی و اعتماد به نفس کودک می شود. این وضعیت به بهبود روابط کودک در مدرسه و محیط خانه کمک خواهد کرد. انجام تمرینات رفتاردرمانی بدون شک به اندازه باز کردن یک جعبه قرص و قورت دادن یکی از آن ها آسان نیست اما اثرات ماندگارتر داشته و بی عارضه است.

در رفتاردرمانی روی نکات زیر تاکید می شود:

ارتباط مثبت: والدین یاد می گیرند که چگونه توجه درست و کاملی نثار کودک و رفتار او بکنند و رفتارهایش را به او بازخورد دهند. گوش دادن کامل و توجه به چیزی که آن ها می گویند بسیار مهم است.

تقویت و تشویق مثبت: تشویق رفتارهای مثبت به بچه کمک می کند این رفتارها را بهتر و بیشتر تکرار کند.

ساختار و نظم پذیری: وقتی دنیای پیرامون کودک قابل پیش بینی باشد عملکرد او بسیار بهتر خواهد بود. ایجاد و اجرای برنامه های منظم و روتین باعث می شود بچه بداند اطرافیان از او چه انتظاری دارند. پاسخ های یکسان به رفتارهای ثابت کودک یادگیری را بهتر می کند. 

22 اردیبهشت 1395       3,354 بازدید  

مطالب مرتبط

نظرات شما

نظری ثبت نشده است

پریازدیدترین مطالب

محبوب ترین مطالب

جدیدترین ویدیوها

موردی یافت نشد
+Google Instagram twitter Pinterest Facebook YouTube LinkedIn

استفاده از مطالب سايت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به وب سایت ستران می‌باشد.

پیشگامان ایده نگارطراحی و پیاده سازی

فروشگاه آلند

دیجی باطری