دسته بندی های مطلب
توانبخشی عصب شناختی
از سری مقالات : آموزشی

لطفا اخبار گوش نکنید!!

نویسنده: مدیر سایت       25 خرداد 1395       3,126 بازدید

شاید شما هم از آن دسته آدم هایی هستید که اولین کارشان بعد از رسیدن به منزل، دست گرفتن کنترل گیرنده ماهواره ای یا تلویزیون و نشستن پای برنامه های خبری شبکه های داخلی یا خارجی است. برخی با ادعای اینکه همه شبکه ها را نگاه میکنند تا با مقایسه بین آنها اخبار درست را دریابند، با ولع بیشتری شبکه های خبری بیشتری می بینند.

هدف از این نوشتار نقد زمان زیاد صرف شده برای این کار و تبعات خانوادگی ناشی از آن نیست. پرواضح است اختصاص دادن وقتی که متعلق به خانواده و فرزندان است به دیدن اخبار، صدمات زیادی به بنیان خانواده می زند

نکته اساسی در ارتباط با شبکه های خبری چیزی فراتر از زمان است. متاسفانه اکثر قریب به اتفاق این شبکه ها مستقل نبوده و در راستای اهداف گروه، کشور و تفکری خاص عمل میکنند. در بسیاری از مواقع هدف این شبکه ها نه نشر اخبار، بلکه گزینش و بازتولید خبر بر اساس منافع وابسته سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است. امروزه برای این هدف و اثرگذاری بیشتر روی مخاطب از روش های پیچیده شناختی و عصبی استفاده میکنند. جذابیت های بصری و همزمانی محرک ها جهت شرطی سازی ناخودآگاه تنها یکی از روش های موجود است. به تعبیری شبکه های خبری و گردانندگان پشت صحنه خبر هدف اصلیشان مدیریت ذهن مخاطب است نه آگاه سازی او.

برای مدیریت ذهن و رفتار مخاطب روش های متعددی به کار برده می شود. یکی از این روش ها القای مداوم اضطراب به مخاطب است. مطالعات مختلف ثابت کرده اند که یک ذهن و روان مضطرب را خیلی راحت تر میتوان به بازی گرفت. در این حالت رفتار کمتر توسط قشر خاکستری مغز مدیریت شده و مراکز زیرقشری وارد عمل می شوند به همین دلیل میزان تحلیل گری فرد کاهش یافته و رفتار و تصمیم گیری او کمتر بر اساس تفکر، تحلیل و اراده است. گردانندگان خبر همواره از این مساله به خوبی استفاده می‌کنند. ناامن جلوه دادن محیط پیرامون مثل منطقه و کشور، القای نگرانی از طریق تمرکز بیش از حد بر اخبار اضطراب آور، و متزلزل نشان دادن اوضاع سیاسی و اقتصادی از شگردهایی است که هر شبکه در راستای اهداف خود به خوبی از آن استفاده می کند. در این بین مخاطب بعد از هر برنامه خبری مضطرب تر، نگران تر و ناامیدتر از قبل شده و ظرفیت های مغزی خود را تحلیل میبرد. اضطراب فراتر از تبعات کوتاه مدت که هدف اصلی گردانندگان خبر است، اثرات بسیار شدید و مضری روی سلامت جسمی و روانی فرد گذاشته و مغز او را تحلیل می برد.

 پس اگر شما هم از دسته آدم های مورد اشاره هستید، حتماً در رفتار خود تجدید نظر کنید. راه های جایگزین موثق تر برای اطلاع از اوضاع دنیا کم نیستند، راه هایی که سریع ترند و زمان کمتری از عمر عزیز شما را می بلعند.

 پس اگر شما هم از دسته آدم های مورد اشاره هستید، حتماً در رفتار خود تجدید نظر کنید. راه های جایگزین موثق تر برای اطلاع از اوضاع دنیا کم نیستند، راه هایی که سریع ترند و زمان کمتری از عمر عزیز شما را می بلعند.

 


25 خرداد 1395       3,126 بازدید  

مطالب مرتبط

نظرات شما

نظری ثبت نشده است

پریازدیدترین مطالب

محبوب ترین مطالب

جدیدترین ویدیوها

موردی یافت نشد
+Google Instagram twitter Pinterest Facebook YouTube LinkedIn

استفاده از مطالب سايت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به وب سایت ستران می‌باشد.

پیشگامان ایده نگارطراحی و پیاده سازی

فروشگاه آلند

دیجی باطری