دسته بندی های مطلب
توانبخشی عصب شناختی
از سری مقالات : آموزشی

یوفیدبک چیست و چگونه عمل می کند؟ (پس‌خوراند زیستی- Biofeedback)

نویسنده: مدیر سایت       27 شهریور 1395       1,469 بازدید

بیوفیدبک چیست و چگونه عمل می کند؟ 
(پس‌
بیوفیدبک چیست و چگونه عمل می کند؟ 
(پس‌خوراند زیستی- Biofeedback)

خوراند زیستی- Biofeedback)

بخش یکم/دوم
وقتی دستتان را بلند می کنید تا برای دوستتان دست تکان داده و سلام کنید یا پایتان را بلند می کنید تا قدم بعدی را بردارید، این فعالیت ها را با اراده و کنترل خود انجام می دهید. دیگر فعالیت های بدن مثل ضربان قلب، دمای پوست و فشار خون بطور غیر ارادی توسط سیستم عصبی کنترل می گردند. شما درمورد سرعت ضربان قلبتان فکر نمی کنید. این عملی است که در پاسخ به محیط صورت می گیرد، مثل وقتی که شما عصبی، هیجان زده و یا در حال ورزش کردن هستید.

یکی از روش ها یا تکنیک هایی که به شما کمک می کند کنترل بیشتری بر اعمال طبیعی غیر ارادی داشته باشید، بیوفیدبک نام دارد. از این روش درمانی در پیشگیری یا درمان بیماری هایی مثل سردردهای میگرنی، دردهای مزمن، بی اختیاری ادرار و فشار خون بالا استفاده می کنند.

در بیوفیدبک شما به سنسورهای الکتریکی متصل می شوید که به شما کمک می کند اطلاعاتی (فیدبک) از بدنتان (بیو) دریافت کنید. این فیدبک به شما کمک می کند بر ایجاد تغییرات ظریف در بدنتان، تمرکز کنید، مثل شل کردن عضلات خاص برای رسیدن به هدفی که مد نظرتان است مثل کاهش درد. در واقع بیوفیدبک قدرت استفاده از فکر برای کنترل بدن است و اغلب برای کمک به یک بیماری یا عملکرد فیزیکی بکار می رود. بیوفیدبک اغلب بعنوان یک تکنیک آرام سازی استفاده می شود.

برای مثال ميدانيم شخصي كه دچار عارضه ميگرن هست در هنگام حمله ميگرن امواج طيف الفا در مغز ندارد. براي او شكل امواج الفا توضيح داده مي شود وسپس الكترودهاي نوار مغزي روي سر او متصل مي شود و در حالي كه امواج مغزي خود را روي صفحه مانيتور مي بيند، با تمركز سعي مي كند كه امواج مغزي خود را به الفا تبديل نمايد. پس از چندين جلسه تمركز و كوشش، بيمار قادر به اين كار خواهد شد و هر بار ايجاد امواج الفا برای او راحت تر امكان پذير مي شود، تا به جایی برسد كه ديگر  احتياج به ديدن امواج مغزي خود ندارد و هرگاه كه دچار سر درد شد مي تواند با تمركز امواج الفا را در مغز خود ايجاد كند، كه در اين حالت  سر درد رفع خواهد شد.
بیوفیدبک چگونه عمل می کند؟
محققان هنوز به طور دقیق نمی دانند بیوفیدبک چرا یا چگونه عمل می کند. آنها می دانند که بیوفیدبک باعث افزایش آرامش می شود که به از بین رفتن تعدادی از بیماری های مرتبط با استرس می گردد.
در طول جلسه بیوفیدبک، الکترودهایی به پوست شما وصل می شود. این الکترودها سیگنالهایی را به یک مانیتور می فرستند و در مقابل مانیتور شروع به نمایش یک صدا، فلشی از نور یا تصویر می کند که بیانگر سرعت ضربان ضربان قلب یا تنفس، فشار خون، دمای پوست، تعرق یا فعالیت ماهیچه هاست.

وقتی شما در فشار و استرس هستید، این فعالیت ها تغییر می کند. سرعت ضربان قلب افزایش می یابد، ماهیچه ها سفت می شود، فشار خون بالا می رود، بدن شروع به تعرق می کند و تنفس افزایش می یابد. این تغییرات روی مانیتور قابل مشاهده است و به محض اینکه شما سعی در متوقف کردن آنها دارید فیدبک یا بازخورد فوری مشاهده می شود.
یک درمانگر بیوفیدبک به شما کمک می کند تمرینات آرامش انجام دهید که باعث تمرکز شما بر کنترل فعالیتهای مختلف بدن می شود. بعنوان مثال شما ممکن است از یک تکنیک آرام سازی برای کم کردن سرعت امواج مغزی که در سردردها فعال می شوند، استفاده کنید.

در بیوفیدبک تمرینات آرام سازی مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد:
 
تنفس عمیق
شل کردن پیش رونده عضلات: بطور متناوب گروه های عضلاتی خاص منقبض و سپس شل می شوند.
تصویرسازی هدایت شده: تمرکز بر روی تصویری خاص (مثلا رنگ و بافت یک پرتقال) که باعث متمرکز شدن مغز و احساس آرامش بیشتر می شود.
مدیتیشن با تمرکز حواس: تمرکز بر روی افکار؛ اجازه می دهید احساسات منفی دور شوند.

درحالیکه سرعت ضربان قلب را کم می کنید، فشار خون را کاهش می دهید و عضلات را شل می کنید، فیدبک یا بازخورد فوری آن را روی مانیتور خواهید دید. در نهایت یاد خواهید گرفت چگونه این اعمال را خودتان و بدون کمک تجهیزات بیوفیدبک انجام دهید.


انواع مختلفی از بیوفیدبک برای نظارت بر عملکردهای مختلف بدن استفاده می شود:
 
الکترومایوگرام (EMG)
در این حالت فعالیت و انقباض عضلانی اندازه گیری می شود. بیمار بازخورد انقباضات را در مانیتور مشاهده می کند و متوجه منشا دردهای خود شده و آن را کنترل می کند. از این روش در کمر درد، سر درد، اختلالات اضطراب، بازسازی عضلات پس از آسیب و بی اختیاری ادراری استفاده می شود.
 حرارتی
حسگرهایي كه به انگشتان دستها يا پاها متصل مي گردند، دماي بدن را مي سنجند. به طور مثال معمولا دماي بدن به هنگام استرس كاهش مي یابد و بنابراين ثبت دماهاي كاهش يافته مبنایی براي شروع تحريكات مثبت و شل كردن عضلات خواهد بود. اين تكنيك در درمان بيماري رينود و حملات ميگرن موثر است
ادامه دارد...........

27 شهریور 1395       1,469 بازدید  

مطالب مرتبط

نظرات شما

نظری ثبت نشده است

پریازدیدترین مطالب

محبوب ترین مطالب

جدیدترین ویدیوها

موردی یافت نشد
+Google Instagram twitter Pinterest Facebook YouTube LinkedIn

استفاده از مطالب سايت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به وب سایت ستران می‌باشد.

پیشگامان ایده نگارطراحی و پیاده سازی

فروشگاه آلند

دیجی باطری