دسته بندی های مطلب
توانبخشی عصب شناختی
از سری مقالات : آموزشی

دروغ گویی در کودکان نشانه سلامت رفتاری است.

نویسنده: مدیر سایت       31 شهریور 1395       882 بازدید


دروغ گویی در کودکان نشانه سلامت رفتاری است.
لازم نیست نگران شوید اگر کودک تان پس از انداختن یک گلدان فریاد میزند کار من نبود. 

پژوهش های دانشگاه تورنتو نشان می دهد، کودکانی که دروغ گویان ماهری می باشند احتمالا در آینده زندگی اجتماعی موفق تری خواهند داشت.

کَنگ لی که مدیر این گروه تحقیقاتی در دانشگاه تورنتو است میگوید: کودکانی که زودتر دروغ گفتن را شروع می کنند و بهتر دروغ می گویند کودکانی هستند که بطور طبیعی رشد خواهند کرد.
کَنگ لی تا کنون بیست سال را صرف کرده تا مطالعه کند که کودکان چرا و چگونه دروغ میگویند. او متوجه شد که در سن دو سالگی، حدود 30 درصد کودکان قادرند که یک دروغ قابل باور را سر هم کنند. در سن سه سالگی، 50 درصد کودکان می توانند موفق شوند که دروغ خوبی بگویند. و در چهار سالگی، 80 درصد کودکان.
کودکانی که نمیتوانند دروغ مناسب بسازند معمولا دچار مشکل می شوند. این کودکان دفعات بیشتری دروغ می گویند و زود هم گیر میافتند.
توانایی سرهم کردن یک دروغ قابل باور نشانه دو امر مهم در فرایند رشد کودک است:

آنچه در ذهن شما است با آنچه که دیگری در ذهن دارد یکی نیست.

می توان رفتارها و اعمال را مدیریت کرد.
برخلاف آنچه غالبا تصور می شود صداقت همواره بهترین سیاست نیست. اگر می خواهیم جامعه ای پویا داشته باشیم لازم است که یاد بگیریم چگونه دروغ بگوییم. ما موجودات اجتماعی هستیم و مجبوریم با دیگران کار کنیم. در بعضی شرائط لازم است دروغ بگوییم تا به هدفی برسیم. به همین دلیل است کورکورانه راست گفتن اصلا روش مناسبی نیست.
یک مثال از دروغ مناسب اجتماع آن چیزی است که به آن دروغ سفید میگوییم. یعنی دروغی که می گوییم تا احساسات شخص دیگری جریحه دار نشود. مثل تشکر از مادر بزرگتان برای ژاکتی که برایتان بافته حتی اگر از آن ژاکت متنفر هستید.

لی میگوید که این یک تناقض جالب است. ما می خواهیم کودکان مان صادق باشند اما همزمان اگر زیادی صادق باشند میدانیم که این نشانه یک مشکل است.

31 شهریور 1395       882 بازدید  

مطالب مرتبط

نظرات شما

نظری ثبت نشده است

پریازدیدترین مطالب

محبوب ترین مطالب

جدیدترین ویدیوها

موردی یافت نشد
+Google Instagram twitter Pinterest Facebook YouTube LinkedIn

استفاده از مطالب سايت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به وب سایت ستران می‌باشد.

پیشگامان ایده نگارطراحی و پیاده سازی