دسته بندی های مطلب
توانبخشی عصب شناختی
از سری مقالات : آموزشی

ورزش درمان ADHD است

نویسنده: مدیر سایت       25 مهر 1395       1,034 بازدید

ورزش درمان ADHD است

نوروسافاری| جابجایی و حرکات فیزیکی باعث بهبود تمرکز ذهنی، حافظه و انعطاف پذیری شناختی می شود؛ تحقیقات اخیر نشان می دهند که ورزش تا چه حد برای عملکرد آکادمیک و علمی، حائز اهمیت است.
تمرینات ذهنی برای ساختن و یا بازسازی عرصه توجه، در مطالعات اخیر نتایج نوید بخشی را بعنوان درمانی الحاقی و یا جایگزین آمفتامین ها برای درمان نشانه های مشترک در اختلال بیش فعالی همراه با نقص توجه (ADHD)، نشان داده است. ایجاد کنترل شناختی، توانایی بهتر برای تمرکز بر روی تنها یک چیز، و یا یک وظیفه، می تواند شامل فعالیت منظم با یک بازی ویدیویی تخصصی باشد که تعدیل شناختی «بالا به پایین» در مغز را تقویت می کند، مانند موردی که در یک مقاله محبوب در سال گذشته و در نشریه Nature ارائه گردید. این یافته ها خوبند اما مواردی هست که همچنان ما را به فکر فرو می برد. اما آنچه که بررسی آن مشخصا از اهمیت بیشتری برخوردار است، همه گیر شدن ADHD است.
به گزارش نوروسافاری به نقل از آتلانتیک، در نشریه پزشکی Pediatrics در یک گزارش تحقیقی اعلام شده است که در کودکانی که در یک برنامه فعالیت فیزیکی منظم شرکت داشته اند نشانه هایی از افزایش عملکرد شناختی و کارکرد مغز مشاهده شده است. به نظر پروفسور چارلز هیلمن از دانشگاه ایلینویز آمریکا و همکارانش، این یافته ها نشان دهنده یک تاثیر علیتی برنامه فیزیکی بر کنترل اجرایی فرد هستند و موید این مطلب می باشند که فعالیت فیزیکی برای بهبود شناخت و سلامت مغز در دوران کودکی، حائز اهمیت است. این مطلب کمی عجیب بنظر می رسد.
فعالیت فیزیکی مشخصا سرمایه گذاری پر سودی برای تمامی کودکان است بخصوص آنهایی که دچار اختلال کم توجهی یا بیش توجهی هستند. با این حال همانطور که در نشریات هم اعلام شده است، در بسیاری از برنامه های آموزشی مدارس، کمتر بر روی این قبیل برنامه های فعالیت فیزیکی و ورزش سرمایه گذاری می شود و اولویت بالایی برای آن قائل نیستند هرچند که مشخصا ورزش برای به حداکثر رسانی سودمندی زمان سپری شده در کلاس درس، الزامی است. بهبودهای حاصله در این مورد شامل بهبود کنترل اجرایی است که با استمرار بازداری (مقاومت در برابر حواس پرتی، حفظ تمرکز)، حافظه کاری، و انعطاف پذیری شناختی (جابجایی و سوئیچ کردن در میان تکالیف)، می باشد. تصاویر فوق، فعالیت مغز را در دو گروه از کودکان با فعالیت ورزشی و گروه بدون فعالیت ورزشی نشان می دهند. تفاوت مذکور ناراحت کننده است. سال تحصیلی تنها ۹ ماه ادامه داشته اما شما وقتی که فقط هفت سال داشته باشید، ۹ ماه زمانی طولانی برای بی حرکت نشستن بر سر کلاس است. توصیه می شود فرصتهای بیشتری را برای تمرین بدنی و ورزش برای کودکان در نظر بگیرید.
در مطالعه ای دیگر مشخص شده است که یک برنامه ورزشی ۱۲ هفته ای باعث بهبود نمرات تمامی کودکان در دروس ریاضی و قرائت شده است بخصوص در کودکانی که نشانه هایی از ADHD را داشتند. در افراد مبتلا به ADHD، کارکرد اجرایی که با عملکرد فرد در قرائت و ریاضی ارتباطی تنگاتنگی دارد، مختل می شود. محققی پیشگام به نام ......

25 مهر 1395       1,034 بازدید  

مطالب مرتبط

نظرات شما

نظری ثبت نشده است

پریازدیدترین مطالب

محبوب ترین مطالب

جدیدترین ویدیوها

موردی یافت نشد
+Google Instagram twitter Pinterest Facebook YouTube LinkedIn

استفاده از مطالب سايت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به وب سایت ستران می‌باشد.

پیشگامان ایده نگارطراحی و پیاده سازی

فروشگاه آلند

دیجی باطری