دسته بندی های مطلب
توانبخشی عصب شناختی
از سری مقالات : آموزشی

سیگار کشیدن در دوران بارداری خطر ابتلای نوزاد به ADHD را افزایش می دهد.

نویسنده: مدیر سایت       30 فروردین 1395       4,266 بازدید

پژوهشگران همواره سعی کرده اند مضرات مصرف سیگار در دوران بارداری را به طور دقیق بررسی کنند. سقط جنین، افزایش عوارض بارداری در مادر، زایمان زودرس، وزن پایین نوزاد هنگام تولد و خطر چاقی مفرط در طول زندگی کودک از جمله عوارض مصرف سیگار هستند. نیکوتین موجود در سیگارهمچنین می تواند بر مغز جنین اثرگذار باشد. دیگر فرآورده های کشیدن سیگار مانند دی اکسید کربن نیز می تواند رشد مغز جنین را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال مکانیسم اثرگذاری سیگارکشیدن و نیکوتین موجود در آن بر رشد مغز جنین هنوز مشخص نشده است.
پژوهش ها نشان می دهد که مصرف سیگار در دوران بارداری احتمال ابتلای نوزاد به بیماری نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) را افزایش می دهد. بر اساس یافته های جدید، حتی جایگزینی سیگار با محصولاتی مانند آدامس های ترک سیگار که حاوی نیکوتین هستند، همچنان خطر ابتلا به ADHD را در نوزاد بالا می برد. بنابراین توجه به سابقه مصرف سیگار در دوران بارداری، در هر یک از والدین یا دیگر اعضای خانواده ی کودک مبتلا به ADHD مهم است. 
نتایج مطالعات اخیر نشان می دهد در خانواده هایی که یکی از والدین سیگاری هستند خطر ابتلای نوزادان به ADHD بیشتر از نوزادانی است که در یک خانواده ی غیر سیگاری به دنیا می آیند. در صورتی که حین بارداری هر دو والد (هم پدر و هم مادر) سیگار مصرف کنند خطر ابتلا چندبرابر می شود. مطالعات همچنین نشان می دهد که مصرف سیگار قبل از شروع بارداری تاثیر چندانی بر رشد جنین و افزایش خطر ابتلا به ADHD ندارد. همین مسئله دلیل بسیار قانع کننده ای برای ترک سیگار قبل از بارداری است.

30 فروردین 1395       4,266 بازدید  

مطالب مرتبط

نظرات شما

نظری ثبت نشده است

پریازدیدترین مطالب

محبوب ترین مطالب

جدیدترین ویدیوها

موردی یافت نشد
+Google Instagram twitter Pinterest Facebook YouTube LinkedIn

استفاده از مطالب سايت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به وب سایت ستران می‌باشد.

پیشگامان ایده نگارطراحی و پیاده سازی

فروشگاه آلند

دیجی باطری