دسته بندی های مطلب
توانبخشی عصب شناختی
از سری مقالات : آموزشی

آواز بخوانید تا مغزتان فعال بماند!

نویسنده: مدیر سایت       31 فروردین 1395       3,036 بازدید

با توجه به افزایش روزافزون شیوع دمانس در جهان و تبعات مخرب آن بر فرد و خانواده و جامعه از یک طرف ومحدودیت منابع بهداشتی جهت مراقبت از این بیماران و خانواده های آن ها از طرف دیگر، یافتن راه های جایگزین برای افزایش سطح سلامت و رضایت شناختی، احساسی و اجتماعی این افراد ضروری به نظر می رسد.
فعالیت هایی مانند گوش دادن به موسیقی و آواز خواندن بسیار کم هزینه بوده و به راحتی در مراقبت ها و توانبخشی دمانس قابل استفاده است. فعالیت های محرک و سرگرم کننده مانند آوازخواندن نتایج امیدوارکننده ای روی حفظ عملکرد حافظه در مراحل اولیه دمانس دارد.
بر اساس نتایج تحقیقات یک تیم از پژوهشگران هلندی، آواز خواندن می تواند عملکرد مغزی و وضعیت روحی افراد مبتلا به آلزایمر را بهبود ببخشد. در این پروژه تحقیقاتی، 89 فرد مبتلا به دمانس خفیف تا متوسط شرکت داشتند. این افراد به مدت 10 هفته در سه گروه قرار داده شدند. گروه اول تحت نظر مربی به آواز خواندن پرداختند. گروه دوم به آوازهای آشنا گوش دادند و گروه سوم تنها مراقبت های معمول را دریافت کردند. 

علائم بهبودی حافظه، مهارت های تفکر و توانایی پیدا کردن آدرس در گروهی که آواز خوانده بودند در مقایسه با دو گروه دیگر مشاهده شد. این تغییرات مثبت به خصوص در افراد مبتلا به دمانس خفیف و سن زیر 80 سال بیشتر بود.
گوش دادن به موسیقی تنها در گروه مبتلا به فرم پیشرفته تر دمانس اثرات مثبت داشت. 
هم آواز خواندن و هم گوش دادن به موسیقی به کاهش علائم افسردگی در بیماران کمک کرد. این اثر در افراد مبتلا به دمانس خفیف بیشتر بود.31 فروردین 1395       3,036 بازدید  

مطالب مرتبط

نظرات شما

نظری ثبت نشده است

پریازدیدترین مطالب

محبوب ترین مطالب

جدیدترین ویدیوها

موردی یافت نشد
+Google Instagram twitter Pinterest Facebook YouTube LinkedIn

استفاده از مطالب سايت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به وب سایت ستران می‌باشد.

پیشگامان ایده نگارطراحی و پیاده سازی

فروشگاه آلند

دیجی باطری