دسته بندی های مطلب
رشد عصب شناختی
از سری مقالات : آموزشی

نکات مهم در مورد لکنت کودکان که باید توسط والدین جدی گرفته شود

نویسنده: مدیر سایت       4 اردیبهشت 1395       26,839 بازدید

لکنت اختلالی است که مانع از جریان عادی گفتار روان شده و گوینده را با مشکلات مختلف اجتماعی-روانی مواجه می کند. این اختلال معمولا در سنین 3 تا 5 سالگی شروع می شود اما شروع اختلال در 2 سالگی یا سنین بالاتر از 5 سال نیز گزارش می شود. معمولا تعداد قابل توجهی از کودکان در این سنین علائمی از ناروانی گفتار را نشان می دهند ولی درصد قابل توجهی از آنان بدون هیچگونه درمانی کاملا به بهبودی می رسند. نکته ی مهم و سوال اساسی که همواره برای متخصصین، درمانگران و خانواده ها مطرح است احتمال بهبودی یا ماندگاری این اختلال است. اگر فرزند شما علائمی از ناروانی مانند تکرار هجاهای اول کلمه، کشش صداهایی مانند /آ/ و /ش/ یا مکث های طولانی و قفل در گفتار دارد، حتما در صورت وجود موارد زیر بدون از دست دادن زمان به گفتاردرمانی مراجعه کنید و به امید بهبود خودبه خودی مشکل، زمان را از دست ندهید. وجود عوامل زیر احتمال بهبود بدون درمان را به صورت قابل توجه کاهش می دهد.

  1. وجود فرد مبتلا به لکنت در خانواده یکی از والدین زنگ خطر مهمی است و در این صورت حتما باید بدون هدر دادن زمان به گفتاردرمانی مراجعه کنید. اگر این فرد جزء وابستگان نزدیک باشد این خطر بیشتر است. در صورت گزارش وجود لکنت درمان شده در فامیل، باز هم قضیه را جدی بگیرید، هر چند در این حالت احتمال درمان بیشتر است.
  2. تاخیر گفتار نیز یکی دیگر از علائم خطر است. اگر فرزند شما در مقایسه با گروه همسالان و نیز روند رشد طبیعی گفتار، در صحبت کردن تاخیر داشته و به قول معروف دیر زبان باز کرده است، حتما مساله ی ناروانی های گفتاری او را جدی گرفته و به گفتاردرمانی مراجعه کنید.
  3. اگر علائمی مانند بیش فعالی و عدم توجه یا نشانه های پرخاشگری و اضطراب شدید را در کودک خود مشاهده می کنید، حتما با یک مرکز گفتاردرمانی تماس گرفته و مشاوره بخواهید. در این حالت نیز احتمال درمان خودبه خودی کم است.
  4. اگر فرزندتان چپ دست است یا هنوز راست دستی یا چپ دستی او مشخص نبوده و از هر دو دست به یک میزان استفاده می کند، به امید بهبودی بدون درمان، زمان را از دست ندهید و حتما به گفتاردرمانی مراجعه کنید.

4 اردیبهشت 1395       26,839 بازدید  

مطالب مرتبط

نظرات شما

نظری ثبت نشده است

پریازدیدترین مطالب

محبوب ترین مطالب

جدیدترین ویدیوها

موردی یافت نشد
+Google Instagram twitter Pinterest Facebook YouTube LinkedIn

استفاده از مطالب سايت فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به وب سایت ستران می‌باشد.

پیشگامان ایده نگارطراحی و پیاده سازی

فروشگاه آلند

دیجی باطری